Yakup Yıldız Yeniden Başkan

13.03.2015

Köy-Koop Burdur Birliği’nde Yakup Yıldız Yeniden Başkan

31 Ocak 2015 tarihinde yapılan Genel Kurul’dan yine başarıyla çıkan Köy-Koop Genel Başkanı ve Köy-Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız yapılan Genel Kurulu değerlendirirken ‘kooperatifçilik kazandı’ diye konuştu.

 

Yakup Yıldız, Genel Kurulun ardından gazetemize yaptığı açıklamada, “Yoğun çalışma günlerinden sonra bir Genel Kurula daha ulaşmanın heyecanını yaşadık. Zorlu geçen genel kurulun ardından kooperatif ortaklarımız beni ve yönetim kurulumuzu göreve layık gördüler. Bizi bu yolda yalnız bırakmayan tüm kooperatifçi dostlarımıza sevgi ve selamlarımızı iletir, teşekkür ederiz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarımızı aynı hızla ve heyecanla devam ettireceğiz.” dedi.

 

Bu güne kadar Köy-Koop Burdur Birliği olarak yapılan çalışmaları değerlendiren Yıldız; 

Köy-Koop Burdur Birliği olarak Avrupa Birliği Projesi,  Köy Bazlı Yatırım Projesi ve IRFO Eğitim Projesini başarıyla tamamladık. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile IPARD kapsamında başlanan Süt Ürünleri Üretim İşletmesi başarıyla tamamlanarak üretime geçmiştir. İşletmemizin toplam proje bedeli 3,611,326,76 TL olup bu bedel kendi öz kaynaklarımızla 5,102,435,82 TL ye ulaşmıştır. Günlük 12 ton kapasiteli olan süt işletmemizde 2015-2016 yıllarında kapasite artırımına gidilerek. En az 20ton/gün e ulaşması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda TKDK’dan alınan hibe toplamı, 1,713,000,00 TL’dir. Ayrıca 2010 yılından bu yana Çallıca, Sorkun, Belenli, A. Kırlı, Yeşilova Merkez, Kartalpınar, Karaçam kooperatiflerimizden süt alımı yapılmış, 2014 yılında Yaylabeli, Erikli kooperatiflerimizden süt alımı yapılmaya başlanmıştır. 

Diğer taraftan açılan fabrikada satış mağazası, Bedesten Çarşısı, Yeşilova, Karamanlı, Gölhisar, Tefenni ve Bucak bürolarında hizmetlerimiz devam etmektedir. Çayır mera, yem bitkisi tohumu, dezenfektanlar ile kooperatiflerimiz ihtiyaçları olan malzemeler temin edilmekte ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Köy-Koop Burdur Birliğimize dönemin Tarım il Müdürü tarafından Burdur Cumhuriyet Savcılığına nitelikli dolandırıcılık, zimmet, görevi kötüye kullanma konusunda suç duyurusunda bulunulmuş; 01/11/2012 tarihli bu suç duyurusu ile Burdur Cumhuriyet Savcılığı 26/02/2013 tarih ve 2012/5193 sayılı kararı ile kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş, akabinde Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilmiş, 18/02/2013 tarih ve 257 Sayılı karar ile itiraz reddedilmiştir. Görüldüğü üzere alnımız ak, başımız dik bir şekilde görevimizi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. 

 

Bundan sonra neler yapacağız;

Köy-Koop Burdur Birliğimizin markası olan ürünlerimizi tüm ülke çapında tanıtılması yolunda  çalışmalarımız devam edecektir. Ürünlerimizin satışı ile ilgili olarak Burdur ve Antalya bayilikleriyle ön sözleşmelerimiz imzalanmıştır. Bu yıl içerisinde diğer illerden gelen taleplerin değerlendirilerek yeni bayiliklerin oluşturulmasına çalışacağız. Kemer, Çeltikçi, Çağdır ve Altınyayla ilçelerimizde satış mağazası açılacaktır. 

2 Adet kapalı kasa frigofrik  (soğutmalı) araç, 2 Adet süt nakil aracı (tam donanımlı) satın alınması ile ilgili çalışmalar başlamıştır.” dedi.

 

Genel Kurul’a, 248 Birim kooperatiften 536 temsilcinin hazır bulunduğu, seçimler sonucunda: Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine 4 yıllığına,  Yakup Yıldız, Hasan Uçar, Hasan Hüseyin İnç, Nurettin Duman, Abdi Aksoy.

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine: Durmuş Ali Demirörs, İsmail Korkmaz ve Mustafa Toklu seçildi.